2010 októberében, akkor még kvázi inkognitóban, vettem részt először egy Google Lunar XPRIZE csapattalálkozón - GLXP Team Summit -, Man szigetén. Ez még a verseny nevezési határideje előtt volt, és akkor azon dolgoztam a Puli csapatával, hogy GLXP résztvevő legyen belőlünk.
Ez nem sokkal később meg is történt, 2011. február 17-én "dördült el" hivatalosan is a képzeletbeli startpisztoly: a Pulival együtt 29 csapat vágott bele napjaink egyik legizgalmasabbnak tartott technológiai versenyébe.
Hogy miért izgalmas a Google Lunar XPRIZE? Nem kisebb a tét, mint hogy a résztvevők magánerőből (min. 90%) juttassanak el egy űrjárművet a Holdra, amelynek ott legalább 500 métert meg kell tennie, és nagyfelbontású képeket és videót a Földre küldeni. Egyszerűnek tűnik, ugye?
Nem az.
A műszaki problémák mellett a küldetés finanszírozása a legnagyobb gond a csapatoknál. Ez egységesen igaz mindenkire, még az amerikai résztvevőknek sem egyszerű a több millió vagy akár több tízmillió dollár előteremtése. Ami persze még mindig eltörpül egy klasszikus űrügynökségi projekt költségvetése mellett.
De éppen erről van szó: a Google Lunar XPRIZE egyik fő célja, hogy "jóárasítsa" a Holdra jutást, és segítsen beindítani egy, a holdi erőforrások felhasználásán alapuló gazdaságot.
Ehhez a csapatoknak nagyon költséghatékonyan, átgondolt kockázatvállalással kell dolgozniuk, sok új innovatív megoldással fűszerezve, a piacon már elérhető alkatrészek, komponensek sokoldalú felhasználásával.
Ezt látványosan meg is teszik:
Még akkor is, sőt annak ellenére, ha nem áll rendelkezésre bőséggel pénzügyi forrás. Ami már egy nagy lépés abban az irányban, hogy elérjék a Holdat!
De térjünk vissza az Isle of Man-on tartott Team Summithoz. Már ott, és az utána következő többi találkozón is az egyik fő téma az volt, hogy a Google maga miért nem segít többet a verseny reklámozásában, hiszen az ismertség, egy megfelelő PR sokat tudna segíteni a pénzügyi fedezet előteremtésében. A válasz több éven át lényegében mindig az volt, hogy a csapatok először mutassanak valamit, ami alapján hihető lesz, hogy tényleg el tud valaki jutni a résztvevők közül a Holdra. Bár nem mondták ki, de ennek a jelentése valójában könnyen megfejthető:
amíg nincs komoly előrelépés, addig nincs Google PR
mert nem akarnak egy "image damage" helyzetbe kerülni.
Nemrég gyökeresen megváltozott a helyzet PR ügyben. És ha már Google, akkor a kicsinyeskedésnek sem hagytak helyet. A legutóbbi, Tokióban tartott Team Summit-on fejeződtek be egy dokumentumfilm-sorozat forgatás munkálatai; az eredmény pedig most márciusban került a nyilvánosság elé. Ez a Moon Shot, egy kilenc rövidfilmből álló sorozat.
A Moon Shot előzetese. A cikk írásakor már több, mint kétmillióan látták.
És ha már lúd, legyen kövér.
A Moon Shot sorozat producere nem más, mint J.J. Abrams (elég annyit mondani, hogy Star Trek, Sötétségben, Az ébredő Erő), rendezője az Oscar-díjra jelölt Orlando von Einsiedel (Virunga).
A premier sem akárhol volt. A világ legnagyobb technológiai fesztiválja, az SXSW Interactive, március közepén kerül megrendezésre Texas fővárosában, Austinban. A South by Southwest helyi zenei fesztiválként indult 1987-ben, időközben a zene, a film és az interaktív technológiák fő találkahelyévé vált. Idén először az Egyesült Államok regnáló elnöke is ott volt; Obama egy egyórás beszélgetésben fejtette ki, miért fontos a technológia, miért fontos az együttműködés új, gyorsan változó világunkban.
Nagy utat tettünk meg közösen a GLXP keretében, az Isle of Man-i Team Summit óta. Versenytársainkkal, az XPRIZE munkatársaival, a Google növekő PR támogatásával. Ma már egyik csapat sem panaszkodhat, hogy a keresőóriás félne a Holdverseny nyilvánosságától.
Felnőtt és nagy lett a Google Lunar XPRIZE. A résztvevő csapatok tették azzá. Köztük a Puli. Jó lenne, ha ezt itthon is minél többen észrevennék.
Hisszük, hogy a sikeres részvétel hazánk számára óriási elismerést és presztízst jelentene, hiszen a világ három vezető hatalma mellett egy kis nemzet, Magyarország lehetne a 4. ország, ami járművet küld a Holdra. Mi ezért dolgozunk, és
szeretnénk, ha ez egy közös cél lenne, amit mindenki magáénak érez, és a Puli Holdra jutását minden honfitársunkkal és magát magyarnak vallóval együtt közös, nagy sikerünkként éljük meg.
Két csapatnak már megvan az indítási szerződése is; én három újat várok 2016 folyamán. Megítélésem szerint a SpaceIL-hez és a Moon Express-hez jó eséllyel csatlakozni fog az Astrobotic, a Part Time Scientists és a Team Indus is. Ez utóbbi három szívesen vinne másokat is magával - akár a Pulit is.
Itthon sok minden kicsinek látszik, de Texasban persze minden nagy; nem csak a Google Lunar XPRIZE, az SXSW Interactive, a burgerek - még a csizma is "Texas Size" az NRG stadionkomplexnél, a houstoni Rodeo egyik fő helyszínén, ahol a texasi magyar konzultól kaptam szakavatott bevezetést a rodeók világába (címlapfotó).
A végére pedig itt van Moon Shot Episode 9, Verseny a Díjért - a Pulival is. Nézze meg mindenki (van magyar felirat is), érdemes!
A teljes Moon Shot sorozat listája itt érhető el.
Dr. Pacher Tibor
Kövesd a Pulit honlapunkon és csatlakozz online közösségeinkhez a Google+on és Facebook-on!
Szeretnél hozzájárulni ahhoz, hogy Magyarország legyen a negyedik nemzet a Holdon?
Told meg Te is!
Egynek minden nehéz; soknak semmi sem lehetetlen.
Gróf Széchenyi István