2007-ben szeptemberében hirdették meg, eredetileg 2014. december 31-i határidővel, a 21. század új űrversenyét, a Google Lunar XPRIZE-t. Ez itthon - majdnem azt mondtuk, jó magyar szokás szerint - sokáig jószerével semmi visszhangra nem talált. Pedig nem akármiről álmodott nagyot a Google és az XPRIZE Alapítvány: a cél az, hogy térjünk vissza a Holdra - egyszer és mindenkorra!
Ráadásul mindezt minimum 90%-ban magánerőből kell megtenni a csapatoknak.
Az eredeti 2014. december 31-i határidőt először 2015 végére, majd tavaly decemberben 2016-ig hosszabbították meg, bár bennfentes körök szerint már akkor benne volt a pakliban, hogy hamarosan meglesz az ezúttal már véglegesnek tűnő változás.
A GLXP órája tehát 2017. december 31-ig ketyeg.
De vannak feltételek:
- legalább egy csapatnak le kell tenni az asztalra egy rakétaindítási szerződést ("launch contract") 2015. december 31-ig
- minden többi csapatnak, aki benn akar maradni a versenyben, 2016. december 31-ig szintén le kell tenni a saját indítási szerződését
- ha senki nem tud idén év végéig egy "launch contract"-ot bemutatni, akkor vége lesz a versenynek.
A csapatok - köztük a Puli - pedig nem tétlenkednek, a célegyenesre egyre többen fordulnak rá. Válogatás az elmúlt hetek híreiből.
- Moon Express
MX-1 névre hallgató űrhajójuk - amelynek prototípusát már tesztelik a Kennedy Space Center-ben - újabb hasznos terhet készül a Holdra vinni: a MoonLIGHT (Holdfény) nevű 24 millió dollár nehéz projekt keretében a marylandi egyetem és az olasz Frascati Nemzeti Laboratóriummal közösen folytatják még az Apolló programban megkezdett lézertükrözési kísérletet, amellyel a Föld-Hold távolságot tervezi az eddiginél még nagyobb pontossággal mérni.
- Astrobotic
A pittsburghi csapat tovább erősíti a NASA-val való együttműködését: a közelmúltban például újabb szerződéseket kötöttek a Holdon és a Marson található nyersanyagok kutatását segítő észlelési és navigációs rendszerek fejlesztésére, és tovább tesztelik leszállóegységük navigációs rendszerét is.
És megvan az újabb útitárs is, a mexikói űrügynökség "befizetett" egy holdutazásra, ezzel is példát mutatva arra, hogy egyre több ország próbálja az űrtechnikával erősíteni oktatását, iparát és exportját.
- Part Time Scientists
A német csapat pedig egészen nagy halat fogott, amit roverjük új neve is mutat: Audi Lunar Quattro. Vorsprung durch Technik, avagy az Audi a Holdra megy!
És, minden kétkedőt cáfolva, a Puli továbbra is ott csahol a Hold felé vezető úton.
Puli rocks!
Kövesd a Pulit honlapunkon és csatlakozz online közösségeinkhez a Google+ on és Facebook-on!
Szeretnél hozzájárulni ahhoz, hogy Magyarország legyen az első európai nemzet a Holdon?