Sok szó esett mostanában arról, hogy akkor hogy is van igazából ez a dolog a Marssal. A NASA kockák bejelentették, hogy sós víz folyik a Marson - igaz, látni még nem láttuk, csak a hó lesz sötét tőle. A tökéletes időzítésnek köszönhetően ez egybeesett Matt Damon, A Marsi azaz a Mentőexpedíció mozipremierjével. A filmben pedig Budapest megmutathatta űrarcát is - ritkán fordul elő, hogy az amerikai és a kínai űrügynökség központja is egy városban található -, szóval tényleg volt elég ok beszélni a Marsról.
A Puli sem maradhat ki ebből a beszélgetésből, ezért követve egy rövid tv-s kommentárt és egy részletes elemzést alátámasztó beszélgetést, ahol a Mars lakhatóságáról is szó esett, néhány témát meg hozzátennék az eddigiekhez.
Kezdjük ott. hogy sajnos igen, a Mars úgy ahogy van, nem egy barátságos hely. Bár kellemesebb, mint a Hold, de még így sem túl kellemes. A space.com infografikája ezen a tényen nem változtat, de szépen megmutatja a legfontosabbakat:
Forrás: SPACE.com: All about our solar system, outer space and exploration.
Persze mi marslakók magyarok ezt már régen tudjuk, csak így direktben nem szoktuk elmondani. A korábban kiszivárogtatott híreket a magyarok marsiak tényleges eredetéről - ld. itt és itt - sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudjuk, de mindenképpen elgondolkodtatónak tartjuk.
Viszont teljes határozottsággal vissza kell utasítanunk és a képzelet világába tartozónak tartjuk azokat a híreszteléseket, hogy bármilyen invázióban részt vettünk volna, és vérátömlesztéssel sem táplálkozunk. A Wells és Welles nevű urak munkáját ennek ellenére mindenki szíves figyelmébe ajánljuk.
Mr. Ray Bradbury viszont valóban megérzett jó néhány dolgot rólunk marslakókról, és ezt remekül meg is írta. Igazából köztünk való volt, és marsi visszatérésének helyét méltóan örökítették meg a NASA kollégái:
Visszatérve a legújabb marsihoz, persze a NASA is segített Ridley Scott csapatának, nem is kicsit. Kilenc valódi NASA technológiát/fejlesztés is felbukkan Mark Watney és a többiek történetében, többek között a Lak, a krumplifarm és a rover.
Azért azt se felejtsük el, hogy néhány kemény dolgot nem néztek meg annyira részletesen - Les Johnson kollégám ezeket is felsorolja -, de ezt jó szívvel írjuk a művészi szabadság számlájára. Mondjuk az, hogy 1 kg tömeg marsi oda-vissza útjához akár egy 1,8 tonnás rakéta kellhet, az azért elég mellbevágó. Más szóval érdemes mindenféle spórolási lehetőségen elgondolkodni, és lehetőleg sok mindent a helyszínen megcsinálni. Bár nem könnyű, de el tudunk indulni egy önfenntartó bolygóközi civilizációhoz vezető úton.
A jó öreg szigszalag pedig jó ideig megmarad az egyik legfontosabb segédeszköznek minden marslakó számára - ahogy Mark Watney is többször köszönhette életét neki.
"Űrteknika", ahogy a Pulinál mondjuk.
A filmet pedig teljes mellszélességgel ajánlom. Nézzétek meg!
Dr Pacher Tibor